Головна | Реєстрація | Вхід | RSSЧетвер, 2024-04-25, 3:54 PM

Дивофізика та шкільний світ

Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [20]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 27
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Мої статті

Виховний захід

Виховна година до Дня пам’яті  Героїв Крут.

Мета :

Виховувати  риси громадянина України , розвивати  історичну  пам′ять учнів, зміцнювати почуття патріотизму; формувати почуття обов'язку і  відповідальності,  чесності  і  благородства,  вірності в  дружбі, мужності;

виховувати силу волю; закладати основи  становлення особистості.

        Слова учнів:

      1.

Під Крутами бій, під Крутами кров...

Про давню трагедію згадаю знов.

Під Крутами смерть, під Крутами плач...

І кулю у серце націлив палач.

2.

Під Крутами юність, під Крутами сум.

Над життям юнацьким надруга і глум.

Під Крутами розум і нації цвіт.

А хто за цей злочин дасть нам отвіт?

3.

Під Крутами сльози, зітхання тяжке...

І як же це сталось, здатний хто на таке?

Стало каменем серце отут біля Крут

І заповідь божа затоптана в бруд.

4.

А заповідь п’ята каже; "Не вбий!"

То хто ж породив тебе кате людський?

Під Крутами вбивство, під Крутами гнів...

І все пам’ятаю через тисячі днів.

5.

І пам'яті свічка горить не згаса

І 300 сердець - наша гордість, краса.

Під Крутами квіти, "Реквієм" спів...

Пам’ятай, Україно, патріотів синів!

 Слово вчителя:

 29 січня 1918 року. Маленька станція Крути на Чернігівщині. Бій в ім'я ідеї, в ім'я Батьківщини. Якими обкраденими виявилися ми, українці, після стількох років московського панування в Україні. Від нас вкрали, заховавши за товстенною стіною забуття нашу Історію, яка, незважаючи на час, усе ж не перестає кровоточити, як рани тих трьохсот юнаків, які в січні 1918 року піднялися на захист незалежної Української держави, протиставивши до зубів озброєним московсько-більшовицьким військам свої гарячі серця.

Вісім десятиліть відділяють нас від того часу, та події 29 січня 1918 року живуть в душі українського народу, ятрять його серце. То ж давайте зазирнемо в ті дні, відкриємо ще одну сторінку нашої історії, усвідомимо суть трагедії, ім'я  якої Крути.

Слова учнів:

6.

Їх - юних сміливців, лиш жменька була,

Із серцем із сталі і духом з граніту.

О, велич летіла у вічність з їх лав.

І Чин їх навіки став юності  цвітом.

7.

Хто любить Отчизну глибоко, пречисто!

О, прийде, Вкраїно, Твій радісний день,

Поглянь те ж мільйони -  до бою веде

Крізь бурі сердиті, жорстокі - їх Триста!

 

8.

У ранці 28 січня потяг досяг станції Крути. Тут юнаки отримали наказ вивантажитись і рушити вздовж залізничного полотна на схід. На широкій засніженій рівнині колона зупинилася. Віддано новий наказ – окопатися.

Цілу ніч, у глибокому снігу, при п'ятнадцятиградусному морозі, у своїх благеньких шкільних шинелях просиділи бійці у холодних окопах. Хлопці перемерзли до кісток, вранці вони ледь могли розігнути задубіле тіло.

Ще не засіріло над Крутами, як банди “червоних” щільними колонами розпочали наступ.

Та коли вони підійшли на віддаль пострілу, ці діти, тримаючи зброю в замерзлих недосвідчених руках, зустріли їх рясним вогнем. Заговорили довгими чергами кулемети, поливаючи ворога свинцем. На допомогу молоді наспіла на відкритій залізничній платформі гармата під орудою сотника Лощенка.

Саме вона якийсь час влучним вогнем стримувала атакуючий запал червоноармійців.

9.

Не встигла молитва долинуть до Бога

Гармати по юних вже б’ють без кінця...

І падають діти... І раптом...  "Підмога!"

Це радісний крик Січового Стрільця.

До напису в Крутах з-під білої пари

З’явивсь паротяг, на якому (овва!)

Два грізних "Максими" й гармата до пари

-А хто там казав, що нас Бог забува?...

10.

Пять годин без перестанку Студентський курінь стримував червоні банди сам будучи під градом куль і гранат.

Здавалося перемога не за “горами”. Але раптово в атаку пішла піхота. Ворог обійшов лінію оборони з боків.

Сотники Тимчинко і Богачевський спішно подалися до Ніжина за допомогою, яку так і не знайшли. В бою був застрілений сотник Омельченко.

Серед студентів почалася паніка. Підбадьорений своєю перевагою, ворог кинувся в атаку. Більшовики безжалісно багнетами кололи груди юнаків розбивали їм голови прикладами рушниць, добивали поранених.

Слова вчителя :

Великими були втрати. Майже 250 курсантів і студентів та 10 старшин поклали свої молоді голови на великому бойовищі. Особливо тяжкі муки випали на долю 32 студентів, які потрапили до рук сп’янілого від крові, ненависного ворога.

Більшовики катували і дико знущалися над ними. Наступного дня 28 студентів побитих і змордованих, повели на розстріл. Але і тоді вони не зріклися України. Один із гімназистів заспівав “Ще не вмерла..." його підтримали інші полонені та ворожі постріли назавжди обірвали неско­рені юнацькі голоси.

Решта - чотирьох поранених студентів відправили до Харкова на подальші допити. Так закінчився цей бій.

Слова учнів:

11.

На бій за Вкраїну ішли юнаки

Під Київ, під кулі, під Крути.

Багато-багато в боях їх лягло,

Ніколи нам їх не вернути.

12.

Після жорстокого бою під Крутами червона армія заволоділа Дарницею. Муравйов наказав відкрити по Києву вогонь з важких гармат. П'ять діб ураганного обстрілу перетворили життя киян на пекло. Полковник вима­гав від підлеглих нещадно знищити всіх ворогів революції. Такої кривавої різанини столиця України не бачила з часів татаро-монгольського нашестя. У літературі вказується різне число жертв від 2 до 5 тисяч.

7 лютого члени Центральної Ради під охороною Січових стрільців залишили столицю. Наступного дня вуличні бої припинилися.

Невдовзі після пограбувань Києва більшовики відступили на схід.

Першого березня 1918 року Організаційний комітет, який очолював студент С.Король, вирішив розшукати місце загибелі своїх товаришів під Крутами. Це виявилося нелегкою справою. Після тривалих пошуків за допомогою місцевих селян було знайдено ями, в яких лежали тіла героїв. Однак всіх загиблих знайти не вдалося.

17 березня 1918 року тіла 28 юнаків привіз сумний потяг до Києва. Впізнано було тільки 18 з них, а решту не могли. 19 березня 1918 року Українська Народна Республіка прощалась з своїми першими Героями, котрі по-лицарські поклали душу і тіло за незалежність, за волю нашої Батьківщини. Поховали Крутянців на високому дніпровському березі, неподалік могили першого українського князя Аскольда.

І в тисячі сердець озивалися болем і гордістю слова голови Центральної  Ради Михайла Грушевського "стримайте ваші сльози! Ці юнаки поклали свої голови за визволення Вітчизни і Вітчизна збереже про них вдячну пам'ять на віки вічні".

13.Учень читає вірш П.Тичини  “На Аскольдовій могилі”

14.Організаційний комітет оголосив постанову про спорудження пам’ятника  полеглим героям. Та після приходу більшовицької влади могилу юних героїв було зрівняно з землею, місце поховання поглинув парк, а їх імена - морок забуття.   Тепер на Аскольдовій могилі знову височіє хрест, на якому виписано імена героїв Крут.

15.

Минуть роки, століття та пам'ять про юнаків, які полягли під Крутами, не не зникне вовік. Не має права зникнути. Адже без неї немає історії. Нема народу, немає країни. Вона світитиме не тільки україн­цям, а й всім тим, хто готовий покласти своє життя в ім'я ідеї.

Слова вчителя:

 Сьогодні на нашій землі війна . На сході нашої держави гинуть герої,  захищаючи свою Батьківщину від сепаратистів та російських найманців. Кров мирних жителів під Волновахою та у Маріуполі на руках Московського ката Путіна. Своїми героїчним подвигами і Герої Крут, і герої Небесної Сотні і всі учасники АТОдовели всьому світу, що ми сильна нація, яку  ніхто не переможе! 

Схилімо свої голова перед світлою пам’яттю тих молодих лицарів, які далекого січневого ранку заступили собою шлях ворогам на Київ в ім'я воскреслої сьогодні України.

Молитва

О Боже наш добрий

З високого неба

Молитву сьогодні

Заносим до Тебе.

За тих, що боролись

При станції Крути

За нашу Державу

Із ворогом лютим

Що в битві цій впали

В цю зиму криваву...

Прийми їх до себе!

Прийми в своїх славу!

Вічная пам'ять.Слава героям!

 

Додаток

Бій під Крутами
(Матеріал з Вікіпедії – вільної енциклопедії
)

Бій під Крутами - бій 16 (29) січня 1918 року на залізничній станції поблизу селища Крути за 130 кілометрів на північний-схід від Києва: бій тривав 5 годин із 5 між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та 300-ми київськими студентами, що захищали підступи до Києва. У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, - та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді, яка загинула в нерівному бою біля Крутів.
На похороні у Києві біля Аскольдової могили президент Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинку вірш з назвою «Пам'яті тридцяти». Десятиліттями історія бою або замовчувалась, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії. Лише згодом, у 2006 році на місці бою встановлено пам'ятник i у 80-ті роковини бою монетним двором випущено в обіг пам'ятну гривню.

Символ українського героїзму

Бій під Крутами: факти й оцінки /Олена БОЙКО, провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України, кандидат історичних наук // День - №19 - субота, 2 лютого 2008
http://www.day.kiev.ua/195733/

Бібліографія

(станом на 30 січня 2010 року)

2010 рік

Іванів Д. Кров. Цвіт. Визнання: у День пам’яті героїв Крут Президент Ющенко своїм указом визнав вояків УПА та УНР борцями за незалежність і доручив Прем’єру Тимошенко розробити закон про їх правовий статус / Д. Іванів, М. Остерська // Україна молода. - 2010. - 30 січ. (№18). - С.  «На Аскольдовій могилі поховали їх...» - ця поезія Павла Тичини тривалий час була чи не єдиним потаємно–доступним нагадуванням про молодь, що вийшла захистити Київ у січні 1918–го. Учора акція пам’яті полеглих молодих вояків УНР об’єднала в столиці Президента Віктора Ющенка і Прем’єр–міністра Юлію Тимошенко. Вперше за тривалий час вони не лише брали участь в одному офіційному заході, а й перекинулися кількома словами

Курінний В. Героям - вічна слава: очільники держави і столиці поклали квіти до пам'ятного знака Героям Крут на Аскольдовій могилі та взяли участь у панахиді за загиблими / В. Курінний // Вечірній Київ. - 2010. - 2 лют.(№13). - С. 3. З нагоди 92-ї річниці трагічних подій під Крутами в Києві відбулися заходи, у яких узяли участь Президент і прем'єр-міністр України, керівники столиці

Сергійчук В. Крути як відродження українства / професор КНУ імені Тараса Шевченка, д.і.н. // Урядовий кур'єр. - 2010. - 29 січ. - С. У нашій історії є чимало кривавих етапів, які символізують жертовність героїв. Але найвеличнішим подвигом стали Крути. Кров героїв Крут не просто символ відродження українства -з того січневого дня 1918 року вона пломенить нам як вічний вогонь української волі, а відтак нагадує нам усім про обов'язок працювати для рідної землі

Скоробагатько С. По дорозі по кривавій нам іти у світ?.: до 92-ї річниці героїчної трагедії під Крутами / С. Скоробагатько // Сільські вісті. - 2010. - 29 січ.(№11). - С.

Трагедія й звитяга Крутів / Інф. "День" // День. - 2010. - 29 січ.(№14). - С. 1. Бій під Крутами заслужено посідає особливе місце в історії українських національно-визвольних змагань 1918-1921 рр. та в українській історії ХХ століття взагалі. В момент, коли столиця України опинилася практично беззахисною перед наступом московської червоної армії Муравйова, на захист Вітчизни стала патріотично налаштована молодь. Бій під Крутами став символом героїчного супротиву української молоді агресії більшовиків. 19 березня 1918 року тіла 27-ми розстріляних студентів були урочисто перепоховані в Києві, на Аскольдовій могилі

Факельное шествие памяти героев Крут / По материалам: УНИАН, Интерфакс-Украина // Корреспондент.net . - 2010. - 30 янв. - С. 29 січня у Львові відбулася факельна хода пам'яті Героїв Крут. Акцію зініціювали Автономні націоналісти з метою вшанування пам'яті юнаків, загиблих за Україну. У заході взяли участь понад 800 активістів, переважно молодь

Ющенко и Тимошенко возложили цветы к памятному знаку Героям Крут: Президент Украины Виктор Ющенко и премьер-министр Юлия Тимошенко возложили цветы к памятнику Героям Крут в Киеве / По материалам: УНИАН, Интерфакс-Украина // Корреспондент.net . - 2010. - 29 янв. - С.

2009 рік

День героїв Вітчизни / Інф."УК" // Урядовий кур'єр. - 2009. - 30 січ.(№16). - С. 2. В день річниці історичного бою Президент Віктор Ющенко вшанував пам'ять Героїв Крут. У Будинку офіцерів, виступаючи перед курсантами та студентами вищих військових навчальних закладів, Віктор Ющенко заявив, що вірить: День подвигу Героїв Крут матиме для України і для нашої армії найвище національне значення

Кравс Є. Пам’ятаємо Крути / Є. Кравс // День. - 2009. - 31 січ. (№15). - С.  Національна скаутська організація «Пласт» та львівське товариство «КІШ» провели ряд заходів з нагоди 91-ї річниці бою під Крутами. Вони поклали вінки на могилу учасника бою під Крутами Ігоря Лоського, який чудом залишився живим та помер у Львові 1936 року. А 31 січня пластуни проведуть теренову гру. Розпочнеться вона з поїздки на спеціально оформленому трамваї, що символізуватиме потяг «Львів - Київ - Крути». Під час акції учасники продемонструють свої знання з історії, виявлять кмітливість та матимуть змогу поринути в події 29 січня 1918 року

Непереможність Крут / Інф."УК" // Урядовий кур'єр. - 2009. - 29 січ.(№15). - С.1. 29 січня 1918 року близько 300 зовсім молодих людей, - київських студентів та учнів старших класів гімназії зі зброєю в руках стали на захист незалежності проголошеної напередодні Української Народної Республіки. Упродовж п'ятигодинного бою необстріляні ополченці, не відступивши й на крок, стримували шеститисячний (!) загін регулярної більшовицької армії. Тим самим на рівнинній станції Крути, що між Бахмачем і Ніжином, силою своєї мужності вони створили таку духовну висоту, до якої піднятися поки що можуть тільки одиниці

2008 рік

Бойко О. Символ українського героїзму: бій під Крутами: факти й оцінки / О. Бойко // День. - 2008. - 2 лют.(№19). - С. 7. 29 січня цього року виповнюється 90-та річниця Крутянського бою - події, що набула для українського народу символічного значення. Крути стали легендою, символом героїзму та жертовності молодого покоління в боротьбі за незалежну Україну

Вшановано пам'ять героїв Крут / Інф."Голосу України" // Голос України. - 2008. - 30 січ.(№17). - С.2. Учора Президент України Віктор Ющенко, Голова Верховної Ради Арсеній Яценюк, народні депутати, члени уряду, а також представники інших органів виконавчої влади поклали квіти до пам'ятного знака Героям Крут у Києві

 

Горобчук Б. Перемога українського духу: вечір пам'яті героїв Крут, що його організувало видавництво "Смолоскип" в Будинку Української Центральної Ради з нагоди виходу книги "Крути", несподівано поєднав у собі академізм і мистецький запал, мінорні й мажорні ноти / Б. Горобчук // Літературна Україна. - 2008. - 14 лют.(№6). - С. 1,5.

Захистити святі сторінки історії: вшанування / Інф."УК" // Урядовий кур'єр. - 2008. - 5 лют.(№22). - С.2. Президент України Віктор Ющенко, який 2 лютого перебував з робочою поїздкою у Чернігівській області, взяв участь у заходах з нагоди вшанування пам'яті Героїв Крут, зокрема поклав квіти до Меморіалу "Пам'яті Героїв Крут". Під час робочої поїздки у Чернігівську область Президент України переглянув також батально-історичне дійство "Бій під Крутами"

Зінкевич О. Трагедія Крут: крізь призму минулого й сучасного / О. Зінкевич // Літературна Україна. - 2008.- 31 січ. (№4). - С. 1.

Крути захищали не тільки студенти й гімназисти: до бою залучили юнкерів Першої юнацької військової школи імені Богдана Хмельницького / Підготували І.Чичкань, В.Горєлов // Хрещатик. - 2008.- 29 січ. (№15). - С. 6. Сьогодні Україна відзначає 90-річчя від дня бою під Крутами. Біля Аскольдової могили відбудеться траурний мітинг і покладання вінків до могили київських юнаків, котрі загинули, захищаючи ідеали Української Народної Республіки, а у Центральному будинку офіцерів - вечір пам'яті на честь героїв Крут

Могильницька Г. Понад Крутами - вічність у сурми сурмить!: до Дня пам'яті героїв Крут / Г. Могильницька // Дивослово. - 2008. - №1. - С. 25-27. Сценарій

Одна з найтрагічніших подій нашої історії: сьогодні відзначають 90-ту річницю однієї з найтрагічніших подій в історії України. 29 січня 1918 року поблизу залізничної станції Крути майже 700 юнаків - студентів університету святого Володимира та гімназистів старших класів українських гімназій - намагалися зупинити шеститисячне військо більшовиків, яке рухалося на Київ. Студенти знали, що шансів повернутися живими з поля бою у них немає. Проте вирішили стояти до кінця / Інф."Голосу України" // Голос України. - 2008. - 29 січ.(№16). - С.1. Бій під Крутами - приклад справжнього патріотизму. Ця подія відома не лише вузькому колу науковців, а й широкому загалу. Недаремно біля пам'ятника героям завжди яскравіють квіти

Олег Обушний: "Бій під Крутами - це урок, який потрібно вивчити й запам'ятати": виповнилося 90 років з того дня, коли вихованці Першої київської військової школи імені гетьмана Богдана Хмельницького, юнаки куреня Січових стрільців та рота гайдамаків стали на заваді більшовицькому наступу на Київ. Їхній подвиг вперше засвідчив, що в Україні з'явилися люди, для яких рідний край - понад усе / Розмову вели Валерій Литовченко, Сергій Павленко // Голос України. - 2008. - 1 лют.(№20). - С.10. Про значення бою під Крутами, приклади та уроки історії говоримо із головою ради Чернігівської обласної організації політичної партії Народний Союз "Наша Україна", заступником голови Чернігівської обласної ради Олегом Обрушним

Сулик Ю. Більше, ніж перемога: Крути - слово коротке і повне змісту. Щоб збагнути це, слід забути про промови і декларації... "Крути" - таку збірку презентувало нещодавно видавництво "Смолоскип" на вечорі пам'яті, присвяченому Героям Крутів, що відбувся нещодавно у символічному приміщенні - колишній залі Центральної Ради, нинішнього Будинку вчителя / Ю. Сулик // Сільські вісті. - 2008. - 14 лют.(№19). - С. 3. Презентація збірки "Крути"

Сюндюков І. Урок для влади: Вчора в Україні згадували героїв Крут / І. Сюндюков // День. - 2008.- 30 січ. (№16). - С. 1. 29 січня 1918 року біля станції Крути, розташованої поміж Ніжином і Бахмачем на Чернігівщині, відбувся бій захисників юної української державності (1-а сотня Студентського куреня ім. Січових Стрільців та юнкери 1 ї Київської юнацької школи ім. Богдана Хмельницького, разом близько 530 вояків) із шеститисячним загоном солдат більшовицької Росії (червоногвардійці, балтійські матроси; загін мав у своєму розпорядженні артилерію та бронепоїзд). Український загін під командуванням сотника армії УНР Гончаренка втратив внаслідок нерівного бою 300 вояків і 10 старшин

Чечило В. Трагедія, яка стала “лівим” святом: українці вшанували 90-ту річницю бою під Крутами, а комуністи відзначили 90-річчя Січневого збройного повстання / В. Чечило // Хрещатик. - 2008.- 30 січ. (№16). - С. 1. Учора керівники міста та держави вшанували пам'ять українських студентів і гімназистів, які 90 років тому, 29 січня 1918 року, прийняли бій з кількатисячними більшовицькими загонами біля залізничної станції Крути. Високопосадовці поклали квіти, а кияни відкрили меморіальну дошку, що має увічнити пам'ять загиблих. Ліві сили натомість традиційно відзначали 90-річчя Січневого збройного повстання

Яворський І. Дотик крутянського болю: до 90-ї річниці подвигу героїв Крут / І. Яворський // Урядовий кур'єр. - 2008. - 29 січ.(№17). - С.1,5. 29 січня - день, коли ми вшановуємо пам'ять молодих героїв, що 1918 року полягли біля залізничної станції Крути на Чернігівщині, захищаючи Українську народну Республіку від більшовицьких загонів, які рвались до Києва. Їхній подвиг навічно ввійшов до літопису боротьби за незалежність Вітчизни як одне із свідчень незламності духу українського народу, його вічного прагнення до волі і справедливості. На місці крутянської трагедії два роки тому встановлено пам'ятник, біля якого відбуваються урочисті заходи, покликані нагадати всім нам про мужність юних героїв Крут і про те, якою дорогою ціною здобували незалежність України її правдиві патріоти

2007 рік

Україна. Президент. Про вшанування пам'яті Героїв Крут: Указ Президента України // Урядовий кур'єр. - 2007. - 18 січ.(№9). - С. 4. Указ від 15 січня 2007 року №15/2007

Бій під Крутами: як це було / Підготував Олександр Скорина // Українська столиця. - 2007. - 2-8 лют.(№5). - С.22.

Кирієнко О. Юні оборонці Батьківщини: виступ проти війська муравйовців студенти Кирило-Мефодіївської гімназії ухвалили на загальних зборах / О. Кирієнко // Хрещатик. - 2007.- 26 січ.(№12). - С.6. Документальна правда

Кульова В. "На Аскольдовій могилі український цвіт...": у бою під Крутами полягли київські студенти й учні, що 1918-го стали на захист незалежності своєї Вітчизни / В. Кульова // Хрещатик. - 2007.- 26 січ.(№12). - С.6. Поїзди, проходячи повз цю маленьку станцію, стишують хід, а в день, коли сталася трагедія, тривожно сигналять... Немов будять приспану й присипану порохом забуття за часів СРСР нашу пам'ять про тих, хто поклав голову в цих полях, захищаючи незалежність молодої Української держави. Передчасно зів'ялий цвіт, юні романтики...

(додаток – Інтернетресурс)

 

 

Категорія: Мої статті | Додав: Тамара (2015-01-27)
Переглядів: 3831 | Коментарі: 5 | Рейтинг: 3.0/2
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Друзі сайту
http:/poetkulakivski.ucoz.ru/

Copyright MyCorp © 2024